Perspektywa odnawiania mieszkania może wydawać się przytłaczająca. Obawy często wynikają jednak z tego, że nie wiesz czego się spodziewać i od czego zacząć. Warto zatem zdobyć nieco informacji, aby rozwiać swoje wątpliwości i stopniowo układać plan działania. Zapoznaj się z odpowiedziami na kilka kluczowych pytań.
To określenie odnosi się do zakresu podejmowanych prac. Kompleksowy remont to taki, który obejmuje cały lokal. Zmianom poddawane są wszystkie pomieszczenia, a wykonywane jest np. malowanie, zmiana posadzki, zakup nowych mebli itd. Kompleksowy remont sprawia zatem, że mieszkanie wygląda zupełnie inaczej niż przed rozpoczęciem prac.
Wszystko zależy od Twojego podejścia. Nie musisz realizować regularnie kompleksowego remontu. Taki gruntowny przebieg prac wynika z tego, że wszystkie elementy mieszkania zostały już nadgryzione zębem czasu, dlatego nieunikniona jest całościowa metamorfoza. Taka decyzja powinna zapaść po 15 latach stagnacji. Znacznie rozsądniej będzie jednak odświeżać mieszkanie na bieżąco. Możesz stopniowo modernizować poszczególne elementy albo po kolei remontować kolejne pomieszczenia.
Różnica polega na zakresie wykonywanych prac. Remont zakłada odświeżenie przestrzeni w szerszym wymiarze. W praktyce oznacza to, że każdy element pomieszczenia zostaje objęty pracami w mniejszym bądź większym stopniu. Z kolei naprawa odnosi się do zlikwidowania konkretnego problemu – można zatem zadziałać w obrębie jednego aspektu i zupełnie nie ingerować w inne elementy przestrzeni.
W większości przypadków nie ma takiej potrzeby. Można jednak wyróżnić rodzaje prac remontowych, które muszą zostać zaakceptowane przez wspólnotę albo administrację budynku. Zazwyczaj dotyczy to przerobienia ważnych instalacji czy też wymiany drzwi, okien bądź kaloryferów. Warto dmuchać na zimne i dla pewności podzielić się swoimi planami z administracją, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Jednym z głównych czynników, który należy uwzględnić w kalkulacjach, jest metraż. Na potrzeby przykładu przyjmij zatem, że mieszkanie ma powierzchnię 50 metrów kwadratowych. W takich okolicznościach gruntowny remont będzie kosztować od 50 do 200 tysięcy złotych, w zależności od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujesz.
Jeżeli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie zrealizować remont, albo po prostu nie masz na to czasu, możesz skorzystać ze wsparcia profesjonalnej ekipy. W takich okolicznościach do kosztów związanych z zakupem elementów wyposażenia, materiałów i narzędzi trzeba jeszcze doliczyć robociznę. W tej materii ostateczna wycena zależy od wielu czynników. Koszt robocizny za metr kwadratowy zwykle wynosi 1000–2000 złotych.
Copyright © KRAKREM, All Rights Reserved - 2022