Glazurnicy w całej Polsce muszą się nieźle dziwić, kiedy czytają na różnych stronach internetowych o procesie „flizowania płytek”, jakoby regionalnie związanym z Krakowem. Pod hasłem „flizowanie – Kraków” znajdziemy w Internecie mnóstwo wpisów, spośród których część mówi, że proces ten polega na szlifowaniu krawędzi kafelków pod kątem 45 stopni, w celu ich estetycznego łączenia. Gdzie indziej znajdujemy informację, że flizowanie to specjalna technika glazurnicza, czyli taki sposób na układanie płytek, w którym chodzi o wysoką dokładność i spójną estetycznie kompozycję całości.
W przypadku opisu flizowania, jako wyjątkowo dokładnego procesu, narzuca się wręcz pytanie, czy istnieją inne sposoby układania płytek? Czy nie jest tak, że zasady rzemiosła glazurniczego zawsze wymagają od specjalistów dokładności i wysokiej estetyki pracy? A może po prostu, to co dla jednych jest codziennością ich rzemiosła, dla drugich jest niesamowitym wyczynem…
W przypadku zaś pierwszej definicji flizowania, uściślijmy: oczywiście szlifujemy krawędzie płytek w celu ich dokładnego łączenia, ale nie wszystkich, a tylko płytek narożnych. Ten drobny detal w opisie techniki glazurniczej, jaką jest flizowanie, odróżnia osoby, które wiedzą, że gdzieś dzwoni, od tych, którzy mają jasność po co… Wiedza ta okazuje się niezwykle cenna, szczególnie gdy próbujemy np. oszlifować krawędzie kafli ceramicznych. Obróbka tego materiału jest bardzo trudna, pojawia się dużo odprysków i straty (tzw. odpady) mogą podwyższyć koszt, lub skomplikować proces wykonania inwestycji, jeśli nie zapewnimy sobie odpowiedniego zapasu kafli.
Dlatego tak ważne jest, żeby szukając w Internecie specjalistów, pod hasłem - np. „flizowanie schodów, Kraków”, mieć na uwadze przede wszystkim doświadczenie i jakość realizacji, potwierdzone dobrymi opiniami i zdjęciami z wykonanych zleceń.
Odpowiedź jest prosta: niczym. Co więc oznacza termin „flizowanie”? Niemieckie słowo „fliese”, oznacza płytkę ceramiczną do wykładania ścian. Płyty ozdobne stosowane są w Europie do dekorowania ścian od czasów starożytnych. Z języka niemieckiego „fliza” trafiła do kaszubskiego, a potem jakimś trafem zadomowiła się w Małopolsce.
Podsumowując, jeśli chodzi o flizowanie łazienki lub układanie glazury – Kraków jest miastem jak każde inne. Znaleźć tu można znakomitych fliziarzy, czyli specjalistów-glazurników z wieloletnim doświadczeniem, jak w firmie Krakrem, współpracującej z projektantami wnętrz i producentami płytek. Można też trafić na amatorów, za niską cenę oferujących swoje usługi od zaraz. Stanowczo polecamy jakość i profesjonalizm usług wypróbowanych rzemieślników.
Copyright © KRAKREM, All Rights Reserved - 2022